top of page
  • Yazarın fotoğrafıKıvanç Koca

Anti-Romantik Beyaz Yakalı Komedisi

İki beyaz yakalı, bir “ilişki” ve kaos.


30'lu yaşlarında iki beyaz yakalı, Tom ve Amy’nin, alışmış oldukları düzen içinde giden hayatlarının “ilişki” denen “şey” ile rayından çıkma hikayesinin anlatıldığı oyun “Aşk Geçmişim”, bir “anti-romantik komedi” olarak nitelendiriliyor.

Tom ve Amy hayatın içinde kendi koşuşturmacalarını yaşarken; bir olma, sorumluluk alma, dertleri beraber karşılama veya karşılayamama gibi durumları kendi gözlerinden anlatıyorlar. Yani oyun boyunca aynı olayı bir taraftan Tom hangi hissiyatla, bakış açısıyla değerlendiriyor diye izlerken aynı şekilde Amy’nin de kendi açısından değerlendirmelerini görüyoruz. Dolayısıyla ortaya romantik olmayan “zır deli ama oldukça gerçekçi” bir komedi çıkıyor.


Kadın romantik adam değil, adam hisli kadın kaotik, kadın eğlenceli adam ketum, adam hoşsohbet kadın anlaşılmaz… Hikaye bu şekilde devam ederken birbirlerinde kendi hayatlarından neler bulduklarını ve bulamadıklarını, ne kadar uyumlu olamadıklarını ve aslında ayrı gezegenlerin yalnız ruhları olduklarını fark ediyorlar.


Şebnem Bozoklu’nun Rıza Kocaoğlu ile uyumunun gayet iyi olduğunu söyleyebilirim. Zamanlar arası geçişlerde geçmişe ve günümüze karakter dönüşümleri ile gidip gelmeleri, farklı karakterlere bürünerek hikayeyi uçar adımlarla oldukça hareketli şekilde aktarmaları ve “çift senkronizasyonları” görülmeye değer. Ancak oyunda birden fazla karakteri anlık geçişlerle enfes şekilde canlandıran Melisa Doğu’nun performansını ayrıca ayakta alkışlamak gerek. Çok doğal, çok enerjik ve çok eğlenceli.


Tuğrul Tülek’in keyifli rejisi ile “Türk işi plaza çalışanı kafasının” yabancı bir oyuna entegre edilmesi ile ortaya izlemesi çok eğlenceli bir oyun çıkmış. Oyunda beni az da olsa yoran tek şey sahneyi takip etmek oldu. Zorlu PSM Platinum Sahnede oyunu en önden izleyen biri olarak sahnenin yukarıda olması nedeniyle, çift katlı tasarlanmış dekorda oynanan oyunu takip etmekte biraz zorlandım diyebilirim. Belki birkaç sıra geriden izlemek daha keyifli olabilir. (Bu bilgiyi sahnesi ön sıralara göre yüksekte olan tiyatro salonları için verdiğimi belirtmek isterim. :))


Aşk Geçmişim seyri keyifli, oldukça eğlenceli “gidin, görün, gülün” kategorisinde bir oyun.


Keyifli seyirler.


Kıvanç Koca
98 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Kommentare


bottom of page