top of page
  • Yazarın fotoğrafıKıvanç Koca

İkinin Biri: İşler Çığırından Çıkarsa…

Kapılar açılır, kapılar kapanır, koşuşturma başlar ve tam gaz devam eder…


Muhafazakar parti bakan yardımcısı Richard Willey, muzır yasasının tartışılacağı toplantı için birkaç geceliğine eşiyle birlikte Westminister Oteli'ne kalmaya gider. Ancak Richard'ın bu iş gezisi sırasında planladığı başka şeyler vardır. Özel kalem müdürü George, otel çalışanları ve beklenmedik misafirlerin yardımıyla her kapının ardından başka bir karmaşa çıkar.

Oyunun konusu kısaca böyle. Hatta görünürde klasik bir aldatma, aldatılma hikayesi diyebiliriz oyun için. Ancak Sahnekarlar’ın ünlü vodvil yazarı Ray Cooney’nin Göksel Kortay tarafından dilimize çevrilen bu eğlenceli metnini yorumlarken oyunu arşa çıkarmasını, “Sıradan bir komedi işte!” demeyip mutlaka izlemenizi tavsiye ediyorum. Neden mi?


Pandemiden hemen önce sahnelenmeye başlayan ancak kısa bir süre sonra sahnelerin kapanması ile ara verilen oyunu şimdi yeniden sahnede görmek mutluluk verici.


Öncelikle oyunun başrol kahramanlarının Çocuklar Duymasın dizisinden olması sizi yanıltmamalı. Diziyi severdiniz, sevmezdiniz; onu bilemiyorum ama böyle bir önyargınız var ise çöpe atın ve bir bilet alın. Özellikle Zeyno Gönenç’in dizideki hallerine göre tam bir ters köşe yaparak yarattığı karakteri ve daha önce “Şaşkın Aşıklar” oyununu anlattığım yazımda da belirttiğim “Abim Geldi” oyunundaki efsane performansını aratmayan Volkan Severcan’ın şahane oyunculuğu için bile izlemeniz, gayet yerinde sebepler olacaktır. Tamer Karadağlı’nın da ensesinde boza pişen hallerini izlemek oldukça keyifli.


Diğer oyunculara da haksızlık olsun istemem ancak “Abim Geldi” oyununda da İkinin Biri oyununda da ortak olarak gözlemlediğim şey Volkan Severcan’ın oyunun yan karakteri olmasına rağmen akılda kalacak ölçüde zirve yapan performanslara imza atması oldu. O kadar kendine has bir üslupla karakteri eğlenceli hale getirmiş ki gülmemeniz mümkün değil.


Oyunun otel lobisi ve odalarında geçen bölümleri için ustalıkla tasarlanmış olan sahnesi çok iyi. Spoiler vermemek için detaya girmeyeceğim ancak oyunun sahne dönüşümü aşamaları bile oyun kadar keyifli. Oyunun muhteşem yorumlayıcısı yönetmen Bora Severcan'ı kısacık bir rolde de olsa sahnede göreceğinizi de ekleyelim.


Girişler, çıkışlar, diyalogların keyifli paslaşmalarla ilerlemesi ve eğlenceli finaliyle çok keyifli vakit geçirmenizi sağlayacak bir oyun “İkinin Biri”


Üstelik sadece İstanbul’da oynamıyorlar. Farklı şehirlerde de sahnelerini açıyorlar. sahnekarlar.com adresinden takip etmenizi tavsiye ederim.


İyi seyirler, keyifli haftalar.


Kıvanç Koca

iyiniyetoyunu@gmail.com

Son Yazılar

Hepsini Gör

Комментарии


bottom of page