top of page
  • Yazarın fotoğrafıKıvanç Koca

Istırap Yazılır, Izzzdırap Okunur!

Sessiz, sakin, huzurlu, “Burası aile apartmanı” denilen, yaşlısı, genci, beyaz yakalısı, ev hanımı; kısacası daha saymadıklarım da dahil olmak üzere envai çeşit karakterin bir arada yaşadığı bir apartmandayız. Her dairenin kapısını çalıyor, her daire sakininin hayatlarına dahil oluyoruz.


Çok komik, çok eğlenceli ama bir o kadar da can yakıcı… Her biri kendi ıstırabını çekerken büyük bir koro oluşturduklarının farkında olmayan insanlardan oluşan bir apartman...


"Kader Can" ile çok iyi bir performans sergilediğini okuyup, son oyuna bilet alıp ilgili tarihte Covid olarak izleyemeyen ben, Istırap Korosu oyununda izleme imkanı bulduğum Deniz Karaoğlu’nun oyunculuğuna bayıldım. Üstüne tünediği sandıkta akıcı şekilde canlandırdığı karakterler arasındaki geçişler ve partneri ile uyumu o kadar iyi ki! Sinir bozucu bir beyaz yakalıdan ağzına vurulası bir “evin babasına” hatta bir köpeğe dönüşen uç noktalardaki karakterleri o kadar iyi oynuyor ki…


Hele Deniz Karaoğlu’na eşlik eden Seda Türkmen… Bu zamana kadar tiyatro sahnesinde izlemediğim için ziyadesiyle üzüldüğümü söyleyebilirim. (Bu benim ayıbım, o ayrı.) Ağzından salyalar saçarak konuşan yaşlı teyze karakterini nasıl çalıştığını ve o karakteri nasıl çıkardığını hala düşünüyor, merak ediyorum. Oyunun açılışını yaptığı, oğlu için yaşayan anne karakteri o kadar tanıdık, o kadar bizden ve o kadar iç yakan türden ki kahkahalarla gülerken bir anda nefesinizi kesiveriyor.


Ve gelelim oyunun "Kelimeleri güçlü ifadelere evirme ustası" yazarına...


“Sen İstanbul’dan Daha Güzelsin.” ile muhteşem bir işe imza attığını düşündüğüm Murat Mahmutyazıcıoğlu metni olan

Istırap Korosu, boş bir sahne, iki büyük sandık ve bir sürü karaktere muhteşem bir uyumla can veren iki şahane oyuncu ile farklı sahnelerde izleyicisiyle buluşmaya devam ediyor. (Her ne kadar kendisi son 1,5 yıldır Zerrin Tekindor’un performansı ile taçlandırdığı Toz oyununun yazarı olarak daha fazla bilinse de Sen İstanbul’dan Daha Güzelsin (Şu an İBB Şehir Tiyatroları’nda can buluyor.) ve Istırap Korosu ile tacının gücünü artırıyor diyebilirim. (Toz oyununa bir türlü bilet bulamayan ben umarım onu da izlerim bir gün diyerek pozitif enerjimi iletiyorum.) Kibritin Ucunda isimli yeni bir oyun hazırlıyor diye okudum. Umarım çok beklemeyiz! :)


Ben oyunu ilk kez gittiğim Sahne Pulchérie’de (Saint Pulchérie Fransız Lisesi Tiyatro Salonu) izledim. Oturma düzeni ve sahne yapısı itibarıyla güzel bir salon olduğunu ekleyeyim. (Yer Taksim'de, ulaşım kolay.)


Istırap Korosu, her biri kendi acısıyla kavrulan ama dışarıya karşı dimdik ayakta duruyormuş gibi görünmek için kendini zorlayan insanların oturduğu apartman sakinlerinde, konu, komşu, eş, dost, akraba ama en önemlisi kendinizi görmeniz ve yüzleşmeniz için izlemenizi önereceğim şahane bir oyun. Oyunda da dendiği gibi: Istırap yazılır ama ızzzdırap çekilir bu hayatta!


Gidin, izleyin ve hakkını verin.


İyi seyirler.


Kıvanç Koca

84 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page