top of page
  • Yazarın fotoğrafıKıvanç Koca

Şaşırt Beni: Kötünün Tarafına Geçince Kolayca Elde Edebilir Miyiz İstediğimizi?

Kötülerle onlar gibi olmadan mücadele edilemeyeceğine karar verip karanlık tarafa geçmek isteyen birinin, olmadığı biri gibi davranmaya mecbur kalması ve kendini türlü komik durumların içinde bulması ile işlerin sarpa sarmasının anlatıldığı şahane Selçuk Aydemir oyunu "Şaşırt Beni" perdelerini açtı.


Düğün Dernek, İşler Güçler, Kardeş Payı gibi çok acayip absürt komedilere, Mahalleden Arkadaşlar, Liseden Arkadaşlar gibi çok “bizden” hikayelere imza atan Selçuk Aydemir’in hem yazar hem de yönetmen olarak tiyatroya adım atışını “geç olmuş ama nasıl güzel olmuş” dedirterek bize gösterdiği oyununu izledik bu hafta kahkahalarla.

Pandemi öncesinde Teftişör oyunundaki performansından aşağı kalır olmayan oyunculuğuyla yıkıp geçen Barış Yıldız’ın yanı sıra, Daha İyi Günlerimiz Olmuştu oyunundaki efsane iyi performansını burada da gösteren Tuna Kırlı ve çok çok çok iyi oyunculuğuyla oyunda enerjisi zirve yapan Korhan Erduran’a özellikle alkışlar demek istiyorum. İlk kez tiyatro sahnesinde izleme şansı bulduğum Yasemin Taştan, Murat Akkoyunlu ve Çağdaş Onur Öztürk’ün alkışlarını ayrıca iletmek gerektiğini düşünüyorum. 😊 “Bu ülkede ne iyi oyuncular var; TV dizilerini baz alma, git tiyatro arenasında bir gör!” dedirten süper bir ekip işi olmuş Şaşırt Beni.


Tiyatro sahnesinde ilk kez karşımıza çıkan Pelin Karahan hayalle gerçeğin iç içe geçtiği oyunda Aylin karakteriyle öyle güzel eşleşmiş ki ilk kez sahneye çıkıyormuş gibi bir izlenim yaratmadı bende. Hayal ile gerçeğin bir arada olduğu oyundaki karakterlerin üstesinden geldiğini söyleyebilirim.


Gelelim oyunun akışına.


Her zamanki gibi Selçuk Aydemir’in güncel olaylarla sarıp sarmalanmış absürt komedi metni oyunun ilk dakikalarından itibaren sizi alıp götürüyor. Oyunun girişi o kadar güçlü ki devamında ne olacağını ve olayın nasıl bağlanacağını merak ediyorsunuz. (Akışa göre tahminleriniz de oluyor tabii ama yazan Selçuk Aydemir olunca “Acaba ters köşe olur mu?” demeden de edemiyorsunuz. Ters köşe oluyor mu, onu burada söylemeyeceğim. :))


Dengeli esprileri ile sürekli bir kahkaha tufanı şeklinde devam eden oyunun Barış Dinçel imzalı muhteşem sahne tasarımı ve Tolga Çebi tarafından bestelendiğini oyundan sonra okuduğum ziyadesiyle iyi müzikleri tam anlamıyla “Ne iyi ettik de geldik şu oyuna.” dedirtiyor.


2. perdesinin dinamiğini birkaç yıl önce Zorlu PSM prodüksiyonu olan “Yoldan Çıkan Oyun”un dinamiğine çok benzettiğim “Şaşırt Beni” hem güzel vakit geçirmeniz hem de gerçek anlamda kaliteli bir oyunda kaliteli oyunculuklar izlemeniz için çok güzel bir seçenek.


Kötünün tarafına geçince kolayca elde edebilir miyiz istediğimizi? İzleyin, görün.


Keyifli haftalar.


Kıvanç Koca

119 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

コメント


bottom of page