top of page
  • Yazarın fotoğrafıKıvanç Koca

Bu Aşıklar Çok Şaşkın!

Güncelleme tarihi: 21 Şub 2022

Bernard ve eşi Jacqueline keyifli bir hafta sonu geçirmek için kendilerince planlar yaparlar. Birbirlerine o hafta sonunu evde geçirmemek için pembe yalanlar uyduran çift, paragöz hizmetçileri Anna’yı da hafta sonunu arkadaşları ile geçirmesi için bir tomar para vererek evden gönderirler.


Ve olaylar bu şekilde başlar.


Hem Bernard hem de Jacqueline 2 gün boyunca evde gerçekleştirmek üzere bazı “kişisel” planlar yapmışlardır. Ancak asıl sorun kendileri değil, parayı harcamamak için gizlice eve dönen hizmetçidir.

Ya da belki de sarpa saracak olan işleri toparlayacak olan kişidir Anna.


* * *


Bir dönem (yaklaşık 20 sene önce 😊) Gencay Gürün’ün sahneye koyduğu "Pyjama Pour Six" isimli oyunun yazarı

Marc Camoletti’nin kaleminden çıkan, İrfan Kangı’nın hem oyuncu hem de yönetmen olarak yer aldığı bu eğlenceli oyunun tabiri caizse ritmi, enerjisi hiç düşmeyen bir kahkaha bombardımanı olduğunu söyleyebilirim.


Hafif meşrep halleri ile Zeynep Gülmez çok eğlenceli bir karakter yaratmış. Cem Kılıç ile de çok iyi bir sinerjileri var. İrfan Kangı’nın orta yaş krizindeki erkek tavırlarının karşısında, gel-gitli tavırları ile kahkaha tufanı yaratan Bengi İdil Uras inanılmaz iyi oynuyor. “Babam Sınıfta Kaldı” dizisindeki dengesiz Buse’ye göz kırpan halleri ile kahkahanın fitilini ateşliyor.


Ve şahane kadın Melda Gür. 2015 yılında Volkan Severcan ve Bekir Aksoy ile “Abim Geldi” oyununda tam bir “kriz komedisi” yaratan karakteri ile hafızamda yer etmişti. Bu oyunda da Abim Geldi oyununda olduğu gibi krizin ortasına düşüp, “para para para” diyerek dolaşan Anna olarak resmen coşuyor, coşturuyor. Abim Geldi (orijinal adı ile Boeing Boeing) oyununun yazarının da Marc Camoletti olduğunu hatırlatayım.


Sürekli açılıp kapanan kapılar, hiç düşmeyen bir tempo ve 2 saati aşkın bir süre boyunca çenenizin ağrımasına neden olacak çok iyi bir komedi Şaşkın Aşıklar. Ayrıca oyunun dekorunun pek çok ayrıntıyı gözlemleyebileceğiniz şekilde tasarlandığını ve tatmin edici olduğunu da eklemeden geçemeyeceğim.


İki taraf da birbirini aldatıyor ama yakalanmıyorsa bu bir aldatma sayılır mı? Ve olayın taraflarının dönüp dolaşıp gelecekleri yer kürkçü dükkanı mıdır?


Gidin, görün, gülün. 😊


İyi seyirler dilerim.


Kıvanç Koca

iyiniyetoyunu@gmail.com

69 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page