top of page
  • Yazarın fotoğrafıKıvanç Koca

Sen İstanbul'dan Daha Güzelsin

Yıl 2019.


İzmir’e eğitim vermek için gittiğim bir haftada Ege Perla’nın içinde sahnesi bulunan Toy İstanbul’un deli gibi merak ettiğim ödüllü oyunu “Sen İstanbul’dan Daha Güzelsin” in biletlerinin peşinde koşuyordum. Eğitim salonu sahneye yürüme mesafesindeydi. Oyun saati iş çıkışı yetişmek için gayet uygundu. "Bilet bakayım, gidebilirim bence." derken gidemedim bir sebeple.


Kısmet.


Kendi kendimi avuttum “Oyun nasılsa Toy’un İstanbul sahnesinde de oynuyor. Kesin yakalarım.” diye ama yakalayamadım, türlü türlü sebeplerle oyuna bir türlü bilet alamadım.


Sonra araya pandemi girdi. Toy kapandı. :(


Afife Jale Ödüllü şahane oyun rafa kaldırıldı derken İBB Şehir Tiyatroları 2020 sonu itibarıyla bu muhteşem oyunu

Şehir Tiyatroları kadrosunda görev alan 3 muhteşem kadınla sahneye koydu. Ben de bu sefer "Ertelemek yok!" diyerek ağzımda çift maske, ülkece yarı açılıp yarı kapanmayı yaşadığımız pandeminin ilk zamanlarında önlerden bilet alıp gözümü karartıp gittim oyuna.


İyi ki gitmişim.

3 kuşak kadının kendi kalıplarındaki dünyalarını aynı kalıba sığdır-a-mama hikayesinin anlatıldığı oyunun metni o kadar güçlü ki belki de bu nedenle tüm oyun, dev bir İstanbul siluetinin önünde kendi ahşap sandalyelerinde oturan anneanne, kız ve torunun dünyayı nasıl algıladıklarının süslü bir dekor içerisinde kaybolmadan aktarılması üzerine kurulmuş diyebilirim.


2004 yılında Gayri Resmi Hürrem oyunuyla Afiye Jale Ödülüne layık görülen, Hedda Gabler ve Tehlikeli İlişkiler oyunlarındaki çok acayip performanslarıyla sahnenin tozunu attıran Şebnem Köstem’in bu oyunda da jest ve mimikleri ile oturduğu yerde devleşmesini izlemek çok keyifli.


Hemen hemen hepimizin ailesinde, çevresinde, komşular arasında bir şekilde bir yerlerde mutlaka gördüğümüz, “sıkışmışlık ve var olmaya çabalama” ekseninde yaşamına devam eden Başak’ı oynayan Esin Umulu ziyadesiyle döktürüyor.


Deli dolu Melis’in kuşak çatışması yaşayıp anlamlandıramadığı (veya bazı zamanlarda anlamlandırsa da işine gelmediği) durumları gayet başarılı şekilde yansıtan Yeliz Şatıroğlu, sürekli “Bu yeni nesil hep böyle!” diye yaftalanan neslin sesi olup “Ne varmış bizim nesilde?” diye bağırıyor.


Oyunun yazarı Murat Mahmutyazıcıoğlu’nun 21.Afife Ödülleri ve 2017 TEB Ödülleri'nde bu oyunu ile ödülleri kucakladığını söylemeden geçmeyeyim. Ekibe haksızlık etmek istemem ama en büyük alkışı o hak ediyor.


Farklı kuşaklardaki 3 kadının farklıymış gibi görünen ama özünde aynı sıkışmışlıkla hayatta kalmaya çalıştıklarını tek perdede gayet akıcı şekilde anlatan “Sen İstanbul’dan Daha Güzelsin.” İBB Şehir Tiyatrolarında hayat bulmaya devam ediyor.


Oyunun Toy'da oynanan halinin yakında tiyatrolar.tv adresinden online izlenebileceğini de ekleyeyim.


2. kez izlemek için yeni dönem biletlerini beklediğimi ekliyor ve kaçırmayın diyorum.


Keyifli bir hafta geçirmenizi dilerim.


Kıvanç Koca

110 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page