top of page
  • Yazarın fotoğrafıKıvanç Koca

Shirley: Hayaller Mutfağa Sığar Mı?

Günlük hayatının sıkıcılığı içinde kaybolmuş ve birçok kadın gibi artık hayallerini bile unutmuş olan Shirley, hayalleri ile yaşadıkları arasındaki gel-gitleri eğlenceli ve bir o kadar da trajikomik şekilde anlatırsa… Üstelik bu anlatımda Shirley Valentine’a Sumru Yavrucuk hayat verirse… Ne mi olur: O çok bilindik ama düşündürücü hikaye, izlemeye doyum olmayacak, hayalleri yok olurken ucundan yakalamaya çalışan bir kadının keyifli yolculuğuna dönüşür.

“Shirley” oyunu aslında 2015 yılından beri sahnede. Pandemi öncesinde izlediğim oyunun pandemi döneminin ardından sahnelerin yeniden açılması sonucunda yenilenen afiş tasarımı ile görücüye çıktığını ve oyunun orijinal adı olan “Shirley Valentine” adıyla oynandığını belirteyim öncelikle.


Oyundaki pek çok olay, düşünce, durum tanıdık, bildik, her gün gözümüzün önünde veya aklımızın bir köşesinde olan şeyler aslında. Belki de bu yüzden sıradanlaşmış, olağan bir hikaye gibi görünen Shirley’nin hikayesi Sumru Yavrucuk’un güçlü oyunculuğu ile birlikte akışkan ve düşündürücü bir hal alıyor ve sizi içine çekiveriyor.


Daha önce oynadığı “Kimsenin Ölmediği Bir Günün Ertesiydi.” oyunundaki inanılmaz performansıyla hala hafızalarda olan, bu oyunda da tek başına 1,5 saati aşkın süre boyunca oldukça iyi bir performans sergileyen Yavrucuk’a hem oyunu destekleyen hem de sizi başka diyarlara götüren keyifli şarkıları ve çok acayip sesiyle Selmin Artemiz eşlik ediyor. Kendisini daha önce İstanbul Devlet Tiyatrosu prodüksiyonları olan Günün Çorbası ve Sidikli Kasabası Müzikali oyunlarında da izlemiş olan şanslı azınlıktanım sanırım. 😊 Her ne kadar müzikal içerisinde belirli bir oyun/oyuncu dağılımı neticesinde sesine kısıtlı şekilde tanık olma şansımız olsa da bu oyunda “ben, şahsen, bizzat, kendim” şeklinde oyuna ayrı bir renk ve güzellik kattığını söyleyebilirim.


Sumru Yavrucuk komediyle hüznü oyun boyunca inişli çıkışlı şekilde o kadar güzel harmanlıyor ki sonuna kadar sıkılmadan izleyebileceğiniz bir oyuna imza atıyor. Diğer yandan bir kadının hayallerini diri tuttuğunda az ya da çok kendi gerçeğine, istediği hayata nasıl yaklaşabildiğini görmemize imkan tanıyor.


Shirley Valentine pek çok dizi ve filmde farklı karakterlere can veren Sumru Yavrucuk’u tiyatro arenasında bayıla bayıla izleyebileceğiniz çok lezzetli bir oyun.


Kendini ve hayal dünyasını bir mutfağa hapseden Shirley Valentine dünyanın o mutfaktan daha büyük olduğuna ikna olacak mı? İzleyin görün derim.


İyi seyirler, keyifli haftalar.


Kıvanç Koca77 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page