top of page
  • Yazarın fotoğrafıKıvanç Koca

Taxim: Yaşamak Ne Demek?

Herkes yaşamayı hak eder mi? Yoksa kimin yaşayacağına, kimin öleceğine ya da kimin ne yapacağına birileri mi karar verir bu dünyada?


İşte oyun bu eksende dönüyor ortalama 2 saat boyunca.


Taxim Bistro’nun müdavimlerinin, sahiplerinin ve o gün ilk kez orada olup bir şeyler içmek, çalışmak, vakit geçirmek isteyen birkaç kişinin, mekandan çıkarlarsa öleceklerini daha doğrusu öldürüleceklerini öğrenip bunun neden olduğunu anlamaya ve yaşamaya çalışma çabaları…


Ne kadar da iç karartıcı bir giriş yaptım değil mi?


Ama konu böyle.


Oyun ise derin nefes aldırıp uzun uzun düşünmenize neden olacak bir konuyu gayet kıvamında, yerinde, eğlenceli ve komik bir biçimde aktarıyor. Yani oyun okuduğunuz konu kadar bunaltıcı ve ağır değil. Aksine gayet eğlenceli, komik hatta kahkahaların havada uçuştuğu cinsten bir komedi+trajedi. Güzel olan kısım ise bu konuyu komik bir şekilde aktarırken trajediden uzaklaşmamanızı ve düşünmenizi sağlaması.


Şevket Çoruh’un aklı gidik hallerinin arkasındaki diğerlerinden daha akıllı karakteriyle, Nergis Çorakçı’yla Mert Asutay’ın karşılıklı döktürmeleri ve Ozan Güven’in “deliye vuran, güldüren ama iç acıtmaktan, sorgulatmaktan geri durmayan” halleri oyunu alıp götürüyor.


Genelde sadece kimin nasıl oynadığına bakmayıp, ışık, ses, müzik vb. detaylara takılan ben, “El Bar” isimli Netflix filminden uyarlanan oyunun en çok dekorunun nasıl olacağını merak ediyordum ki açıkça söylemek gerekirse “Filmdeki gibi yansıtamamışlardır pek çok şeyi.” diye düşünerek gidip tam anlamıyla “u-tan-dım.” Dekor tasarımı o kadar başarılı ki konuya sizi bağlayıveriyor ve oyunun hiçbir yerinde kopmuyorsunuz.


Filmi izlediniz mi bilmiyorum ama ben filmi izledikten sonra oyunu izleyen biri olarak şunu söyleyebilirim: Film oyunla ilgili bir “spoiler” taşımıyor bana göre. Böyle bir önyargınız var ise veya oluşur diye bunu da eklemek isterim.


Oyunun girişindeki Kafa Radyo/Nihat Sırdar yayını çok iyi. Hızlı bir giriş ve ritmi yükseltmek için iyi düşünülmüş olduğunu söyleyebilirim.


Taxim oyunu İstanbul’da Baba Sahne’de haftanın 3-5 günü oynamaya devam ediyor. İzmir, Ankara gibi güzel yurdumun farklı şehirlerinde de oynamaya başladılar.


Pandemiye göz kırpan konusu ile öne çıkan keyifli bir oyun Taxim. "Herkes yaşamayı hak eder mi? Yaşama hakkı taksim edilebilir mi?" Bu soruların yanıtlarını soruyor ve sorgulatıyor "Taxim."


Bir bilet alıp kendinizi ödüllendirin derim.

İstanbul takvimi ve turne bilgilendirmeleri www.babasahne.com da!


İyi seyirler.


Kıvanç Koca

63 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page